Pstrąg tęczowy pochodzi z rzek pacyficznego wybrzeża Ameryki Północnej. Pod koniec XIX wieku został sprowadzony do Europy i od tej pory jest hodowany w stawach. Rośnie bardzo szybko i toleruje również ciepłą wodę, co daje łatwiejszą hodowlę w stawach i obfitsze odłowy. Jeśli ma odpowiedni pokarm, także może mieć czerwone mięso. Pstrąg tęczowy to jeden z najważniejszych pod względem gospodarczym gatunków. Pstrąg tęczowy od swojego potokowego kuzyna różni się czerwonym pasem na bokach oraz brakiem czerwonych plam na oczach. Ten charakterystyczny pas mają także uznawane za "pstrągi łososiowe" duże okazy o czerwonym mięsie, które również są pstrągami tęczowymi.
Pstrąg tęczowy nadaje się przede wszystkim do powolnego gotowania, smażenia i grillowania.
Pstrąga możemy kupić w naszych sklepach w formie żywego, patroszonego i fileta.
Dojrzewa płciowo w 2 lub 3 roku życia. Tarło pstrąga tęczowego odbywa się od grudnia do maja. Ryby wyszukują żwirowate ujścia rzek. Samica wykopuje w odpowiednim miejscu dołek, szybko machając płetwą. Składa do niego ikrę, którą samiec zapładnia. Samiczka ostrożnie zakrywa ikrę drobnymi kamyczkami i piaskiem. Młode pstrągi wykluwają się w różnym czasie, zależnie od temperatury wody. Te, które wylęgną się szybko, mają zawieszony woreczek żółciowy, z którego czerpią pożywienie w pierwszych dniach życia. Dopóki nie spożytkują całego żółtka, pozostają w pobliżu jamki. W tym okresie nazywają się narybkiem. Tylko niewielka część dożywa dorosłości, większość pada ofiarą większych ryb. Rośnie bardzo szybko, w dobrych warunkach już w 3 roku życia waży około 1 kg.
Pstrągi łososiowe
Pstrągami łososiowymi z reguły nazywa się dobrze odżywione pstrągi tęczowe ( stąd czerwone mięso ) . Pod względem jakości mięsa znacznie ustępują trociom wędrownym.
WARTOŚCI ODŻYWCZE NA 100 G RYBY:
100 g zawiera: 148 kcal, 20,8 g białka, 58 mg cholesterolu, 348 mg potasu, 190 mg fosforu, 53 mg sodu, 43 mg wapnia, 4,5 mg niacyny, 0,4 mg witaminy B1, 0,3 mg witaminy B2.
Ryby-skład mięsa pod względem jakościowym i wartościowym jest bardzo zróżnicowany. Wpływa na to bardzo dużo czynników, takich jak: Gatunek, wiek miejsce żerowania , rodzaj pożywienia, czas i sposób połowu oraz wiele czynników związanych z transportem ,przechowywaniem i przygotowaniem do obrotu .Mięso ( mięśnie ) ryb występujących w obrocie krajowym, zawierają przeciętnie:
Sebastian Tyszko (Sunday, 23 May 2021 01:51)
na zdjeciu jest makrela
MAREK (Thursday, 31 January 2019 17:35)
TO JEST MAKRELA A NIE LABRAKS. NIE RÓBCIE Z LUDZI IDIOTÓW