RYBY SŁODKOWODNE "ŁOSOSIOKSZTAŁTNE"

 

 

 

 

 

 

W tej "rodzinie" są ryby, które niemal każdy lubi, oraz kulinarne rarytasy, które mało kto zna.

 

  Ryby te występują głównie w wodach słodkich, przynajmniej podczas jednej z faz swego życia. Niemal wszystkie łososiowate mają duże znaczenie gospodarcze.

W rodzinie Łososiokształtnych są ryby, które niemal każdy lubi i zna. Pstrąg, łosoś, palia, sieja, sielawa itd. Są to ryby bardzo cenione w kuchni światowej ze względu na szeroką gamę kulinarnych potraw które przyrządzane są na wszelkie sposoby.

Tułów jest wydłużony, bocznie lekko spłaszczony, pokryty licznymi niewielkimi łuskami. Szeroki otwór gębowy uzbrojony jest w silne zęby. Pomiędzy płetwą grzbietową a ogonową znajduje się płetwa tłuszczowa, czyli gruby fałd skórny. Wszystkie gatunki łososiowatych lubią zimne, bogate w tlen wody, a tarło odbywają jesienią i zimą. Rozróżnia się zarówno gatunki wędrowne, które na tarło przybywają do akwenów słodkowodnych, jak i stacjonarne, które żyją w rzekach i jeziorach.

Ryby łososiokształtne to najbardziej rozszerzony gatunek na ziemi, ze względu jakościowego i praktycznie bez ościstego mięsa jest najbardziej poszukiwany przez smakoszy kulinarnych i nie tylko.

 pstrąg tęczowy, łosoś,