Szczupak jest rybą występującą od Europy zachodniej po Kamczatkę , a także w Ameryce Północnej od kanadyjskich wybrzeży Atlantyku do Oceanu Spokojnego oraz w niektórych rejonach Alaski.
Ubarwienie szczupaka zależy od miejsca występowania i wieku ryby : roczne szczupaki z mocno zarośniętych akwenów przybrzeżnych są zielonkawe, natomiast te przebywające w wodach słonawych posiadają żółtawe zabarwienie. U starszych ryb przeważają odcienie szarości oraz brązu. Boki i brzuch są zawsze nieco jaśniejsze . Cały tułów ryby pokryty jest nieregularnymi jasnymi plamkami. Jest łatwo rozpoznawalny dzięki charakterystycznej głowie w kształcie kaczego dziobu. Maksymalne osiągi dorosłego osobnika sięgają nawet do 1,50 metra długości i 35 kg.
Białe, delikatne i zwarte mięso tych ryb, smaczne i bardzo wysoko cenione wśród smakoszy,natomiast nieprzyjemne są tylko licznie występujące widełkowe ości, które mogą spowolnić ucztę.
Do duszenia i gotowania nadają się młode szczupaki ; natomiast starsze powyżej 3 kg często wykorzystywane są na farsz.
Szczupak najlepiej smakuje kiedy jest poławiany między wrześniem a styczniem poza okresem tarła.
WARTOŚCI ODŻYWCZE NA 100 G RYBY:
100 g zawiera: 88 kcal, 19,3 białka, 39 mg cholesterolu, 259 mg potasu, 220 mg fosforu, 57 mg wapnia, 3,8 mg witaminy C, 0,2 mg witaminy E
Ryby-skład mięsa pod względem jakościowym i wartościowym jest bardzo zróżnicowany. Wpływa na to bardzo dużo czynników, takich jak: Gatunek, wiek miejsce żerowania , rodzaj pożywienia, czas i sposób połowu oraz wiele czynników związanych z transportem ,przechowywaniem i przygotowaniem do obrotu .Mięso ( mięśnie ) ryb występujących w obrocie krajowym, zawierają przeciętnie:
Sebastian Tyszko (Sunday, 23 May 2021 01:51)
na zdjeciu jest makrela
MAREK (Thursday, 31 January 2019 17:35)
TO JEST MAKRELA A NIE LABRAKS. NIE RÓBCIE Z LUDZI IDIOTÓW