Obszar występowania brzany rozciąga się od Bretanii po północno -zachodnie wybrzeże Morza Czarnego. Spotykana jest również w południowo-wschodniej Anglii, ale brak jej w południowej i północnej Europie. Ryba ta zamieszkuje wartko płynące rzeki o czystej, bogatej w tlen wodzie oraz piaszczystym lub żwirowym dnie. Posiada smukły, spłaszczony na brzuchu tułów.Przeważnie osiąga 90 cm długości, jednak najczęściej spotyka się okazy nieprzekraczające 50 cm długości. Potrafi dostosować swoje ubarwienie do koloru dna. Ma charakterystyczny pysk o dolnym położeniu z czterema wąsami. Podczas tarła brzany, czyli od maja do lipca ,zalecana jest wzmożona ostrożność, ponieważ ikra wówczas jest trująca - po spożyciu może spowodować biegunkę oraz wymioty.
Zawarta w niej substancja toksyczna jest odporna na obróbkę termiczną, zatem najbezpieczniej spożywać rybę jesienią i zimą.
Smaczne ościste mięso brzany przyrządza się na różnego rodzaju sposoby.
Ryby-skład mięsa pod względem jakościowym i wartościowym jest bardzo zróżnicowany. Wpływa na to bardzo dużo czynników, takich jak: Gatunek, wiek miejsce żerowania , rodzaj pożywienia, czas i sposób połowu oraz wiele czynników związanych z transportem ,przechowywaniem i przygotowaniem do obrotu .Mięso ( mięśnie ) ryb występujących w obrocie krajowym, zawierają przeciętnie:
Sebastian Tyszko (Sunday, 23 May 2021 01:51)
na zdjeciu jest makrela
MAREK (Thursday, 31 January 2019 17:35)
TO JEST MAKRELA A NIE LABRAKS. NIE RÓBCIE Z LUDZI IDIOTÓW