To mistrzowie zamieszkujący wody słodkie śródlądowe takie jak jeziora, rzeki i stawy. W wodach słodkich możemy spotkać liczne rodziny : łososiokształtne , karpiokształtne , okoniokształtne, śledziokształtne, sumokształtne itd.
Tylko jeden osobnik zamieszkująca wody słodkie nie posiada tak licznej rodziny jak cała reszta , a jest nią ryba z gatunku dorszokształtnych ,,Miętus".
Ryby słodkowodne w Polsce to około 120 gatunków, zamieszkujących lub składających ikrę wyłącznie w wodach słodkich. Wody stojące i płynące oferują rybom z uwagi na różne warunki środowiskowe, odmienne warunki życia i pozwalają na zaszeregowanie ich w różnych typach nazywanych w oparciu o obecność dominującego gatunku. Podział wód jeziorowych obejmuje 5 typów: sielawowe, leszczowe, sandaczowe, linowo-szczupakowe i karasiowe. Wody płynące dzielimy na górną i dolną krainę pstrąga. Pozostałymi krainami rzek są krainy: lipienia, brzany, leszcza oraz jazgarza. Kraina jazgarza odpowiada mniej więcej obszarowi ujścia rzek, gdzie dochodzi do wymieszania słodkich wód ze słoną wodą mórz. Z tego też powodu można tam zastać ryby, które dostosowały się do obecności nieznacznej ilości soli w wodzie. Za przykład służy zasilająca szeregi ryb słonowodnych stornia.
Polskie ryby słodkowodne należą do różnych rodzin, ale najwięcej gatunków zalicza się do karpiowatych. Poza tym występują także ryby należące do rodzin: ciernikowate, łososiowate, głowaczowate, okoniowate, piskorzowate, minogowate, jesiotrowate, sumowate, szczupakowate. Miętus jest jedynym słodkowodnym przedstawicielem dorszowatych. Kilka gatunków ryb zostało w Polsce introdukowanych. Gatunki pozostające pod pełną ochroną oznaczono symbolem, introdukowane znakiem.
Ryby-skład mięsa pod względem jakościowym i wartościowym jest bardzo zróżnicowany. Wpływa na to bardzo dużo czynników, takich jak: Gatunek, wiek miejsce żerowania , rodzaj pożywienia, czas i sposób połowu oraz wiele czynników związanych z transportem ,przechowywaniem i przygotowaniem do obrotu .Mięso ( mięśnie ) ryb występujących w obrocie krajowym, zawierają przeciętnie:
Sebastian Tyszko (Sunday, 23 May 2021 01:51)
na zdjeciu jest makrela
MAREK (Thursday, 31 January 2019 17:35)
TO JEST MAKRELA A NIE LABRAKS. NIE RÓBCIE Z LUDZI IDIOTÓW